09.02.2012 Punkalaitumella äänestettiin Niinistö presidentiksi

Karoliina ja Ville Seppä tulivat sunnuntaina äänestämään kunnantalolle koko perheen voimin. Mukaan oli otettu myös lapset Vilma ja Vili.

Tasavallan presidentiksi sunnuntaina valittu Sauli Niinistö lunasti vaalin toisella kierroksella sunnuntaina Punkalaitumeltakin vahvan valtakirjan. Niinistö sai ääniä kaikkiaan 1 279 ja 73,8 % kannatusosuuden. Punkalaidun oli Pirkanmaan kolmanneksi ”niinistöläisin” kunta.

Presidentinvaalin toisella kierroksella äänioikeuttaan Punkalaitumella käytti kaikkiaan 1 756 henkeä. Ennakkoääniä annettiin 891 ja varsinaisena vaalipäivänä sunnuntaina uurnilla kävi 841 äänestäjää.


Ehdokkaista Sauli Niinistö sai paikallisilta äänestäjiltä ylivoimaisen äänten enemmistön. Pekka Haaviston äänisaalis oli 453 ja kannatusosuus 26,2 %. Niinistöä äänesti ennakkoon 670 henkeä, Haavistoa 221.


Jätetyistä vaalilipuista mitätöitiin laskentavaiheessa 24.


Suomen 12. presidenttinä maaliskuun ensimmäisenä päivänä aloittava Sauli Niinistö sai valtakunnallisessa vaalissa yhteensä 1 802 400 ääntä. Pekka Haaviston äänipotti ylitti miljoonaan ja oli 1 076 957. Niinistön kannatus oli 62,6 %, Haaviston 37,4 %.


Satonen: – Maaseudun tuki ratkaiseva


Kokoomuslainen kansanedustaja Arto Satonen Sastamalasta on tyytyväinen oman ehdokkaansa Sauli Niinistön valintaan presidentiksi. – Maaseudun tuki oli ratkaiseva. Ei voi sanoa, että keskustalaiset tai perussuomalaiset olisivat jääneet kotiin. Siitä pitää olla tyytyväinen.


Hän on silti huolissaan alhaisesta äänestysprosentista. – Kaikki eivät löytäneet itselleen sopivaa ehdokasta ja moni piti varmaan vaalin tulostakin selvänä. Ei syntynyt viime hetken jännitystä, joka olisi saanut ihmiset liikkeelle pakkaseen.


– Itse kuvailisin Sauli Niinistöä sanalla vastuunkantaja. Saamme hänestä riippumattoman presidentin, jolla on vahva mandaatti. Hän on itsenäinen toimija, joka uskaltaa ottaa kantaa yhteiskunnan ongelmiin. Hän voi ottaa myös mielipidejohtajan roolin sisäpolitiisissa asioissa, Satonen pohtii.


Maaliskuun alussa virkaan astuvan presidentin suurimmiksi haasteiksi nousevat Satosen mielestä vaikean taloudellisen tilanteet aiheuttamat toimenpiteet.


– Niin Euroopassa kuin kotimaassakin on suuria haasteita ja edessä on isoja muutoksia; säästöjä, veronkorotuksia ja rakenteellisia uudistuksia. Niinistö on parhaimmillaan tukalissa tilanteissa, joten uskon hänellä olevan mahdollisuuksia tuoda näkyviin ”isoa kuvaa” tilanteesta. Poliittisen historian kirjassa tämä kevät ei tule jäämään sivuhuomautuksella.


Satonen kertoo itse tuntevansa Niinistön erittäin hyvin. – Yhteinen toimintamme alkoi jo Niinistön valtionvarainministerikaudella, jolloin olin kokoomuksen eduskuntaryhmän talouspoliittinen sihteeri. Koko hänen puhemieskautensa istuimme yhdessä päivittäin puhemiesneuvoston kokouksessa. Olen käynyt hänen kanssaan myös kahdenkeskisiä keskusteluja.


Satosta ja uutta presidenttiä yhdistää myös sama harrastus, shakki. – Todella monta kertaa olemme pelanneet vastakkainkin mutta vielä kertaakaan ei Sauli ole päässyt minua voittamaan, Satonen naurahtaa.

Toteutus: JPmedia