Askel askeleelta yhteiskuntaan
Kaija Simula, Tawnying, Sari Lindeman, Marju Pihlajamaa, Josep ja Kyi Kyi Kying läksytehtävien parissa Paloasemalla. Kolmannella sektorilla on merkittävä rooli kotoutumisen edistäjänä.
– Onko paljon läksyjä, kyselevät Kaija Simula ja Marju Pihlajamaa Tawnyingltä, Josepilta ja Kyi Kyi Kyingltä. – On vähän, kolmikko vastaa. Kun kirjat laitetaan pöytään, huomataan, että läksyjä riittää. Eivätkä ne ole ollenkaan helppoja.
Maahanmuuttajien kotoutumista suomalaiseen yhteiskuntaan Punkalaitumella helpottava Step by step -hanke on saanut ns. kolmannen sektorin liikkeelle. Maahanmuuttajia tukemassa ovat Punkalaitumen Martat, Kansalaisopisto ja SPR:n Punkalaitumen osasto.
– Hankkeen tavoitteena on ollut kolmannen sektorin aktivointi erityisesti lasten, nuorten ja lapsiperheiden tueksi. Näin tuetaan maahanmuuttajien kotoutumista, kertoo hanketyöntekijä Sari Lindeman.
Lindemanin mukaan viime vuonna alkaneen, ensi kevääseen toimivan hankkeen pääajatuksena on luoda toimintoja, jotka jatkuisivat myös hankkeen päätyttyä.
Läksyparkkia, sukan kutomista…
Yksi Step by step -hankkeen avulla käynnistetyistä toimintamuodoista on Paloasemalla kerran viikossa kokoontuva ”Läksyparkki”.
– Maahanmuuttajat käyvät opiskelemassa ja he nimenomaan toivoivat tällaista, koska suomen kielen tehtävät ovat aika vaikeita, kertoo Sari Lindeman.
Läksyparkkia pitämään saatiin SPR:n Punkalaitumen osastosta vapaaehtoisia.
– En yhtään ihmettele tuen tarvetta. Tehtävät ovat vaikeita ja vaatisivat suomalaisiltakin paljon, sanoo Kaija Simula, joka yhdessä Marju Pihjalamaan kanssa oli antamassa ”tukiopetusta” viime tiistaina.
Parhaimmillaan läksyparkissa käy kahdeksankin maahanmuuttajaa, jotka käyvät Huittisten Aikuiskoulutuskeskuksessa ammattiin valmistavassa koulutuksessa.
Läksyparkin lisäksi Punkalaitumen Martat järjestävät maahanmuuttajille Nurkkaputkalla käsityökurssia, MLL:llä puolestaan on monikulttuurinen perhekahvila.
– Myös Kansalaisopisto on järjestämässä ompelukurssia. Sitä on toivottu, koska harva maahanmuuttaja on koskaan ommellut ompelukoneella, kertoo Sari Lindeman.
Ensimmäistä kertaa koulun penkillä
Tiistaina läksyparkissa tehtävien parissa olivat burmalaiset Tawnying, Josep ja Kyi Kyi Kying. Kolmikko osaa puhua suomea jo jonkin verran ja läksyparkissa puhumiseen kannustetaan entistä enemmän.
– Olen ensimmäistä kertaa elämässäni koulussa. 12-vuotiaasta lähtien olen ollut sotilaana, kertoo Tawnying.
Kyi Kyi Kying puolestaan kertoo suomen kielen hankaluudesta:
– Alussa oli vaikeaa ymmärtää puhetta. Joku kysyi kerran minulta ”Miten menee?”. Vastasin, että menen kauppaan, kun en tajunnut, että kysyttiin kuulumisia, Kyi Kyi Kying nauraa.
