Löydätkö onnen arjesta?

Lapsiperheiden elämää leimaa kiire sekä työpaineiden ja perheen tarpeiden yhteensovittaminen. Vanhemmilta vaaditaan paljon tahdonvoimaa, jotta he pystyvät varaamaan ajastaan osan siihen tärkeimpään: Yhdessä oloon perheen ja lasten kanssa.

Lapsiperheiden arki on tunnetusti kiireistä ja tapahtumarikasta. Välillä tuntuu, että elämässä on työssä käynnin lisäksi kolme muuta asiaa, nimittäin kaupassa käynti, ruoan laitto ja pyykkikoneen täyttäminen. Näihin askareisiin lisäväriä tuovat nuhat, kuumeet ja sairaan lapsen vahtimisen sovittaminen työkiireisiin. Ei ihme, että illalla Nukku-Matin houkuttelu on helppoa. Tai olisi, ellei se sairas lapsi möngertäisi vieressä.


Yllä oleva arjen kuvaus on ehkä hieman kärjistettyä mutta tavallaan se kertoo niistä monista paineista, joiden keskellä lapsiperheet nyky-yhteiskunnassa elävät. Kaikkinainen kiire kuuluu ajankuvaan ja vanhemmilta vaaditaan paljon tahdonvoimaa, jotta he pystyvät varaamaan ajastaan osan siihen tärkeimpään: Yhdessä oloon perheen ja lasten kanssa. Omien harrastusten vähentäminen vaatii totuttelua ja saattaa tuntua kipeältä mutta se maksaa kyllä itsensä takaisin.


Ihminen elää elämäänsä usein tässä ja nyt. Senkin tosiasian usein unohtaen, että lapset ovat pieniä vain hetken. Aika kuluu nopeasti ja kunhan teini-ikään asti päästään, alkavat uudet ja erilaiset murheet. Pienokaisista kannattaa siis nauttia silloin, kun se on mahdollista. Omaa aikaa on kyllä tarjolla jälleen sitten myöhemmin.


Yhteiskunta on asettanut lapsiperheille paljon palveluita. Päivähoito on välttämätön sellainen, myös lapsilisillä on taloudellinen merkityksensä. Toisaalta taas esimerkiksi kotihoidontuen taso on sellainen, että keskituloisessakaan perheessä se ei mahdollista äidin tai isän jäämistä kotiin yhdessä lapsen kanssa, vaikka se tuen tarkoitus on.


Punkalaitumella lapsiperheille tarjotut palvelut ovat pääsääntöisesti kunnossa. Hoitopaikka löytyy sitä tarvitseville ja vilkas yhdistyselämä luo omia mahdollisuuksiaan lapsiperheiden yhdessä olemiseen. Myös seurakunta kantaa kortensa kekoon erilaisten kerhojen muodossa. Koululaitoskin toimii. Kaiken kaikkiaan voi sanoa, että Punkalaitumella lapsiperheen on hyvä ja turvallinen elää ja asustaa.


Punkalaidun kuuluu myös niihin harvoihin kuntiin Suomessa, jotka muistavat taloudellisesti uusia kuntalaisia. Vauvarahaa on jaettu jo vuodesta 2002 lähtien. 300 euroa on taloudellisestikin mukava ylimääräinen lisä lapsiperheen lompakossa mutta sitäkin enemmän mieltä lämmittää vauvarahan taakse kätkeytyvä ajatus siitä, että kunta arvostaa lapsiperheitä.


Ei vauvaraha sentään lasten hankkimisen motiivina toimi näillä summilla mutta kertoo kuitenkin kunnan kannan siitä, että oikealla asialla vauvaperheissä on oltu.

Toteutus: JPmedia