Pohjoisseudun koulun oppilaat tekivät mieleenpainuvan löydön viime viikon tiistaina. Koulun läheisellä pellolla näkyi värikäs ”mytty”, jonka oppilaat menivät korjaamaan pois.
Koulun ja sen lähialueen siistinä pitäminen on tapa Pohjoisseudulla. Yllätys oli kuitenkin melkoinen, kun ”mytty” paljastui Saksasta 13.9. ilmaan päästetyksi ilmapalloksi.
Grimmassa Leipzigin lähellä vihille mennyt pariskunta Annabel ja Max Gneupel lähettivät juhlistaan ilmapalloja taivaalle. Palloissa oli mukana kortti, jossa toivottiin pallon löytäjän lähettävän terveisiä. Yksi palloista kulkeutui siis runsaassa kuukaudessa Suomeen ja Punkalaitumelle asti.
Koululla toimittiin hääparin toiveen mukaisesti. – Lähetimme hääparille eskareiden piirtämän hääkuvan, kuutosten kirjoittaman englanninkielisen kirjeen, Suomi-herkkuja ja saksaksi kirjoitetun kortin. Saatuaan paketin, hääpari oli alkanut seurata sometilejämme ja myös reagoivat tekemäämme somepäivitykseen, kertoo koulun rehtori Elina Poutala.
Saksankielisen kortin tekemisessä koululaisia avusti Christiane Praga.




» Takaisin arkistoon